Fundacja Szczęśliwe Jutro

Fundacja Szczęśliwe Jutro

type Charity organization

location WRÓBLÓWKA, małopolskie

Fundacji SZCZĘŚLIWE JUTRO powstała, by pomagać rodzinom, znajdującym się w trudnej sytuacji, a szczególnie dzieciom wychowującym się w tych rodzinach lub przebywającym w domach dziecka.

Naszym pierwszym działaniem jest budowa Przystani Szczęśliwe Jutro i otwarcie tam domu dziecka dla nastolatek w ciąży i z małymi dziećmi. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  w 2016 r. w Polsce było aż 274 małoletnich dziewcząt w ciąży lub z małymi dziećmi, przebywających w pieczy zastępczej, w tym
w domach dziecka, w których warunki nie są  dostosowane do ich potrzeby i a przede wszystkim potrzeb ich maleńkich dzieci.

Na początek kilka zdań o realnym życiu ciężarnych w domach dziecka.

Małoletnia dziewczyna przebywa w domu dziecka na postawie postanowienia sądu. Zachodzi w ciążę. Teoretycznie może pozostać w placówce, jednak w praktyce są z tym duże problemy, bowiem często warunki nie są dostosowane do jej potrzeb i przede wszystkim potrzeb jej maleńkiego dziecka. Nastolatka w ciąży potrzebuje specjalistycznego wsparcia, zarówno medycznego, jak i psychologicznego, a w placówkach najczęściej psycholog ma cząstkowy etat na kilkanaście dzieci.

Ponadto należy pamiętać o poważnych zagrożeniach w tradycyjnym domu dziecka:

Może się zdarzyć, że dziewczyna w ciąży traktowana jest przez kadrę jak „królowa”
i zwolniona ze wszystkich obowiązków co budzi słusznym sprzeciw rówieśników i daje innym dziewczętom sygnał, że dobrze jest być w ciąży. Lub odwrotnie - nikt nie przejmuje się jej stanem i szuka się pilnie miejsca, gdzie można by się jej pozbyć; jeśli czuje się w ciąży źle, to nie uczestniczy w  wycieczkach, wyjściach do kina, … Jest więc zła na dziecko, które w niej rośnie, że pozbawiło ją „fajnych” rzeczy; nie ma koleżanki, z którą może porozmawiać na temat nudności, rosnącego brzucha, lęku przed opieką nad noworodkiem. Rówieśnice tego nie rozumieją, ich myśli krążą wokół szkoły, chłopaków, randek; Nieletnia rodzi dziecko, dobrze jeśli ma opiekuna, który przejął się jej stanem i jest
z nią w szpitalu. Ale pamiętajmy, że wychowawcy pracują zmianowo i mają też swoje życie prywatne. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że na sali porodowej jest sama (w naszej placówce będzie z nią położna/pielęgniarka); wraca do domu dziecka obolała z maleńkim dzieckiem. W pierwszym wariancie dostaje samodzielny pokój i zostaje sama z dzieckiem, dzieckiem, które może mieć kolki, gorączkę. Wychowawca nawet jeśli chce jej pomóc, nie zawsze może – ma przecież pod opieką jeszcze grupę 12 – 13 dzieci w różnym wieku, którymi też musi się opiekować, odrobić z nimi lekcje, dopilnować mycia, sprzątania, odrobienia lekcji;

W drugim wariancie dziewczyna wraca do swojego pokoju, który dzieli z 2-3 dziewczętami. Dziecko ma kolkę, gorączkę, płacze. Współlokatorki są  zniecierpliwione, złe, że nie mogą się wyspać, że wieczorem muszą być cicho, bo dziecko zasnęło;

w optymistycznym scenariuszu maleństwo zostaje „maskotką” grupy. Na początku wszyscy (!) chcą się nim opiekować, jednak gdy płacze i przeszkadza w oglądaniu TV to już dziewczyna zostaje z nim sama - pozbawiona przyjemności oglądania telewizji, bo przeszkadzają;

I tak możemy wyliczać dalsze problemy.

Nasz dom będzie diametralnie różnił się od przedstawionego wyżej scenariusza. Małoletnia dziewczyna w ciąży zostanie przyjęta do naszej placówki, w której wszystkie nastolatki będą w podobnej sytuacji – w ciąży lub z malutkimi dziećmi. W sposób naturalny tworzyć będą dla siebie grupę wsparcia. Dziewczęta w ciąży muszą nagle dorosnąć, dojrzeć, stać się matkami same będąc jeszcze dziećmi.

Nie bez znaczenia jest fakt, że nie miały możliwości doświadczenia ciepła i troski ze strony rodziców i najbliższej rodziny skoro już znajdują się
w domu dziecka.

Do pracy bezpośredniej w grupie zatrudnieni zostaną wychowawcy/opiekunowie, pielęgniarki/położne, psycholog/terapeuta. Na dyżurze jednocześnie będzie dwóch etatowych pracowników merytorycznych. Dodatkowo pomagać nam będą wolontariusze: zaprzyjaźnione „babcie” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz słuchaczki studium pielęgniarskiego z Nowego Targu. Posiłkować będziemy się także stażystami.

Zatrudniony na pełny etat psycholog/terapeuta będzie pracował tylko z 7 nastolatkami. Praktycznie więc dla każdej z nich będzie miał prawie 6 godzin tygodniowo. Przewiduję, że będzie prowadził zajęcia grupowe i terapię indywidualną zgodnie z potrzebami podopiecznych.

Projekt zakłada stworzenie domu, w którym dziewczęta zostaną przygotowane do nowej roli i do samodzielnego, odpowiedzialnego życia. Zależy nam by nastolatka – w ciąży i po urodzeniu dziecka – uczęszczała do szkoły i zdobyła zawód. Podczas jej pobytu w szkole jej dzieckiem opiekować się będzie wykwalifikowana kadra. Po powrocie do domu, pod okiem wychowawców będzie zajmować się dzieckiem i uczyć prowadzenia gospodarstwa domowego, zarządzania domowym budżetem i planowania wydatków.  

Dziewczęta i ich dzieci doświadczą życia w domu, który da im możliwość rozwoju i pokaże, jak być matką odpowiedzialną za siebie – tak by po opuszczeniu Przystani  potrafiły stawić czoło  problemom dnia codziennego.

 W całej Polsce tylko kilka domów dziecka jest przygotowanych do opieki i pracy z małoletnimi w ciąży i z małymi dziećmi. W Małopolsce jest tylko jedna specjalistyczne placówka tego typu - w Krakowie, ale od kilku lat jest przepełniona.

            Dzięki przychylności Wójta Gminy Czarny Dunajec - Pana Józefa Babicza, Fundacja dzierżawi budynek po nieczynnej szkole we Wróblówce, który będzie przeznaczony na Przystań Szczęśliwe Jutro (dom dziecka). Aby mógł służyć wychowankom  
i spełniać wszystkie planowane funkcje, wymaga natychmiastowego remontu
i wyposażenia. Konieczny jest generalny remont: ocieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej i ogrzewania, wentylacji oraz instalacji elektrycznej. W następnej kolejności czeka nas wymiana podłóg, pomalowanie i wyposażenie pomieszczeń.

Podjęliśmy już działania w celu pozyskania środków finansowych. Jako Fundacja wystąpiliśmy  o środki pomocowe w ramach Unii Europejskiej. Niestety, to dopiero pierwszy krok. Promocja fundacji, piknik charytatywny, zbiórki organizowane na terenie miasta, spot reklamowy i bal charytatywny to działania dzięki, którym chcemy pozyskać pieniądze potrzebne na otwarcie Przystani Szczęśliwe Jutro, czyli domu dziecka dla dziecka z dzieckiem. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc, która przybliży Nas do realizacji projektu.

Zostań częścią Szczęśliwego Jutro, razem możemy więcej!

www.szczesliwe-jutro.pl

https://web.facebook.com/fundacjaszczesliwejutro/?fref=ts

Donations

Loading...