type Charity organization
location Królikowice, dolnośląskie
Nazywam się Alicja Bilińska i jestem Prezesem Fundacji „NIEPOKONANI”.
Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci Mai i Kubusia. Maja jest zdrową i śliczną dziewczynką, natomiast Kubuś urodził się z wrodzoną wadą serca (HLHS), a po jednym z etapów kardiochirurgicznych przeszedł udar. W jego wyniku jest dzieckiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym.
Od czterech lat rehabilituję synka wieloma metodami w kilku placówkach we Wrocławiu, dzięki temu widzi, choć wzrok stracił w wyniku udaru, siedzi, choć wymagało to od niego wielkiego wysiłku i umie powiedzieć „mama”.
Takich rodziców jak ja spotykam każdego dnia. Mamy, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się ciężko chorymi dziećmi, by rehabilitować je kilka godzin dziennie poza domem, a także w domu, nosić, karmić, odsysać, oklepywać i podawać leki.
W pogodę czy w deszcz pchamy nasze wózki z dziećmi, by dotrzeć do kilku ośrodków rehabilitacyjnych we Wrocławiu. Nie jest mitem, że rodzice dzieci niepełnosprawnych są zmęczeni, zestresowani, przeciążeni codziennymi obowiązkami. Zamknięci w świecie chorób i problemów dzieci niepełnosprawnych, wyłączeni z życia społecznego, skupieni na ciągłej rehabilitacji i dążeniu do większej sprawności dzieci potrzebują miejsca, gdzie zapewniwszy dziecku najlepszą terapię, będą mogli odpocząć lub załatwić masę zaległych, codziennych spraw.
Dzięki takim rodzicom, codziennych rozmowach z nimi i wymianie doświadczeń zakiełkował we mnie pomysł powołania fundacji, która stworzyłaby ośrodek dziennej rehabilitacji dzieci, młodzieży i „młodych dorosłych”, w którym będzie można wieloprofilowo rehabilitować małych pacjentów, wspierać ich w dążeniu do wyznaczonych celów, ale także dać chwile wytchnienia rodzicom lub udzielić im wsparcia psychologicznego.
Pragnę, by ośrodek był miejscem, w którym to nie diagnoza (porażenie mózgowe, wylew śródczaszkowy, udar, itp.) będzie przesądzać o dalszym życiu dzieci, ale wspólna ciężka praca pod okiem wykwalifikowanych terapeutów da jednym powrót do zdrowia, a innym pomoże się usamodzielnić lub poprawić komfort życia.