type Charity organization
location Wrocław, dolnośląskie
"Panie Łukaszu, czy nauczy mnie Pan biegać?"... od tych słów wszystko się zaczęło.
Łukasz Malaczewski jest fizjoterapeutą na oddziale rehabilitacji dziecięcej we wrocławskim, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im Gromkowskiego. Jaś Kmieć był pacjentem Łukasza od drugiego roku życia. Pytanie padło, kiedy Jaś miał 10 lat i od tego czasu maszyna do spełniania marzeń ruszyła.
Łukasz pobiegł z Jasiem w półmaratonie (maj 2016). Osiągnęli bardzo dobry czas 1:38:55. Kolejny był triathlon (czerwiec 2017). Wszak dla Łukasza, wielkiego optymisty, nie ma rzeczy niemożliwych :) Jaś płynął w pontonie, ciągniętym przez Łukasza. Jechał w specjalnej przyczepce, podarowanej przez firmę Weehoo Polska, przypiętej do roweru. Na trasie biegowej Łukasz pchał Jasia w wózku wypożyczonym od zaprzyjaźnionej Fundacji "Maciek biega". Później były kolejne biegi i kolejne triathlony.
Spełniło się jedno z marzeń Jasia! :)
... ale Jaś miał jeszcze jedno marzenie :) Jako wielki fan Cristiano Ronaldo i Realu Madryt, chciał spotkać się ze swoim idolem. To marzenie udało się spełnić dzięki Ani Radwan.
Ania i Łukasz są rodziną. Ania już wcześniej pomagała Łukaszowi i Jasiowi w ich sportowej przygodzie. Ma uszy szeroko otwarte, talent do zapamiętywania rzuconych mimowolnie słów i upór w dążeniu do poszukiwania wsparcia dla dzieci. Pomagała chłopakom zdobyć sprzęt niezbędny w ich sportowej "karierze". Pisała maile, pytania, prośby do różnych firm. Napisała również maila do... Realu Madryt :) Odpowiedź przyszła pół roku później.
Jaś dostał zaproszenie na spotkanie z piłkarzami i na trening drużyny. To było spełnienie wielkiego marzenia Jasia. Koledzy z drużyny GVT sfinansowali wszelkie koszty wyjazdu Jasia do Hiszpanii. Jaś spotkał się osobiście z CR7, podarował mu upominek, a w zamian Cristiano podpisał się na koszulce FizjoTRIterapia i podarował Jaśkowi piłkę, na której kolejno podpisywali się wszyscy zawodnicy zespołu :)
Jako czynny i wyjątkowy sportowiec, Jaś został ambasadorem Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a jego pierwszą decyzją było zaproszenie na bieg i zwolnienie z opłaty startowej wszystkich podobnych mu sportowców. W pierwszym biegu uczestniczyło 12 takich sportowych duetów. Rok później było ich już 26. W ubiegłym roku wystartowały 42 duety! Szczególna atmosfera zawodów budowała niezapomniane chwile i dodawała skrzydeł zarówno uczestnikom, jak i również organizatorom, Łukaszowi, Ani, ich rodzinom i przyjaciołom, czynnie uczestniczącym w przygotowaniach do biegu.
… I nagle przyszło niespodziewane, Jaś Kmieć zmarł 27 października 2018 roku, z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Po tej tragedii z różnych stron spływały do Łukasza słowa wsparcia. Rodzice niepełnosprawnych dzieciaków dodawali mu otuchy, uświadamiali, jak wiele zrobił dla Jasia
i innych, tak wyjątkowych dzieci. Łukasz otworzył tym dzieciakom drzwi. Wpuścił ich do świata sportu. Zachęcił do czynnego uczestnictwa w zawodach sportowych, bez barier. Pokazał, że niemożliwe nie istnieje, a jedyne ograniczenia są w naszych głowach. 19 listopada 2018 roku, dla pamięci Jasia, aktem notarialnym założona została Fundacja nosząca nazwę profilu na portalu FB, który dotychczas opowiadał o przygodach Wielkiego Sportowca „Fundacja FizjoTRIterapia. Follow your dreams” (zarejestrowana w KRS 25 lutego 2019 roku).
Fundacja nie ustaje w walce o lepszą przyszłość niepełnosprawnych dzieciaków. Szuka sposobów, żeby na ich ustach gościł uśmiech i żeby choć na chwilę zapomniały o żmudnej rehabilitacji.
W 2020 roku zaplanowano udział w kilku wydarzeniach:
25 kwietnia – The Color Run Poland.
Ubiegłoroczny kolorowy bieg z niepełnosprawnymi dzieciakami odbywał się na koniec wakacji. Na trasie były niespodzianki w postaci fontanny kolorowych proszków, kąpiel w pianie i dmuchane przeszkody. W nagrodę dzieciaki dostały od Fundacji szkolną wyprawkę na dobry początek nowego roku szkolnego.
3 maja - Wings for Live World Run.
Hasło przewodnie biegu, to "Biegniemy dla tych, którzy nie mogą". 100% opłaty startowej przeznaczone jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. W biegu wystartuje siedmioro podopiecznych Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu.
6 czerwca – Smolecka Zadyszka.
Na zaproszenie organizatorów po raz pierwszy wystartujemy tu w biegu na dystansie 10 km z niepełnosprawnymi dziećmi z sąsiadującego z tą miejscowością Ośrodka Opiekuńczo – Leczniczego w Jaszkotlu.
4 lipca – Triathlon Bydgoszcz.
Dystans 1/4 Ironaman-a Łukasz pokona ze swoją pacjentką niepełnosprawną Mają.
19 lipca - Triathlon Sława. Mieć marzenia i wierzyć w ludzi.
Na zaproszenie Jerzego Górskiego (Mistrza Świata w podwójnym IM z 1990 roku) Fundacja kolejny raz współorganizuje jedyny taki w Polsce, Europie i na Świecie triathlon dla niepełnosprawnych dzieci! W roku 2019 w triathlonie tym, który na cześć Jasia nazwany był Memoriałem Jasia Kmiecia, wzięło udział 14 duetów składających się z niepełnosprawnych dzieci oraz rodziców i opiekunów. Do udziału i wsparcia dzieciaków Fundacja zaprosiła wielu czołowych sportowców. Wśród startujących dzieci znaleźli się m.in. podopieczni Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu.
Memoriał Jasia Kmiecia dzięki zaangażowaniu wielu osób dał możliwość stworzenia startu dla dzieci z różnymi problemami. Wszyscy byli silni, uśmiechnięci, niezależnie od swojej dysfunkcji. Najważniejsza idea dla tych, którzy startowali: „To nie ty jesteś ważny, tylko dajesz radość uczestnikowi, z którym bierzesz udział w imprezie. To ewenement w skali światowej. Nie znam innej takiej imprezy.” – przyznał Jerzy Górski główny organizator sportowej imprezy w Sławie.
Imprezę doskonale podsumował Burmistrz Miasta Sława Pan Cezary Sadrakuła:
„Dziś przypomnieliście nam, że nasze życie jest bardzo proste. To wy jesteście mocarzami. Swoim startem dodaliście nam wszystkim dużo sił. Życzymy sobie waszego powrotu już za rok.”
22 sierpnia – Triathlon Bydgoszcz – Borówno.
Fundacja, kontynuując działania Łukasza z Jasiem wesprze start Łukasza wraz z kilkorgiem dzieci niepełnosprawnych na pełnym dystansie Ironmana. Łukasz pokona dystans 3,8km pływania z pontonem, 180 km trasy rowerowej z przyczepką i 42 km biegu z wózkiem.
3 października - w ramach Biegu Uniwersytetu Medycznego, po raz kolejny odbędzie się Bieg W-skersów.
W roku 2019 na liście startowej znajdowały się 42 wyjątkowe duety. W pomoc w organizacji biegu zaangażował się m.in. Prezydent Miasta Wrocławia Jacek Sutryk, który ufundował puchary dla wszystkich niepełnosprawnych dzieciaków, a także pobiegł z jednym z podopiecznych Fundacji.
Przed biegiem odbyło się uroczyste odsłonięcie Krasnali tj. Krasnala Jasia i Krasnala Łukasza zaprojektowanych przez Leri Papidze, przy współpracy Przyjaciół z Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pomysłodawcą wykonania krasnali był prof. Tomasz Zatoński, organizator Biegu Uniwersytetu Medycznego i wielu innych akcji prozdrowotnych i profilaktycznych we Wrocławiu. Krasnale, które są symbolem Wrocławia i znajdują się w wielu miejscach w naszym mieście, ufundowała Fundacja Biegaj Dla Zdrowia.
Fundacja istnieje od niespełna roku, a jej członkowie wciąż mają wiele planów na znalezienie powodów do uśmiechów na buziach niepełnosprawnych dzieciaków.
Swoimi działaniami otwierają serca i umysły wielu osób, zarówno zaangażowanych, jak i tych, którzy dotychczas nie uczestniczyli we wspieraniu akcji związanych z niepełnosprawnością. Zmieniają spojrzenie i przełamują bariery w integracji dzieci z niepełnosprawnościami z tymi, które tych ograniczeń na co dzień nie doświadczają. Otwierają ludzi na wspólne spędzanie czasu, zabawę, wzajemną pomoc, odpowiedzialność za drugą osobę, indukowanie nowych więzi i przyjaźni. Angażują wielu wybitnych sportowców w rozwijanie zainicjowanej integracyjnej aktywności i udowadnia, że każdy, nie tylko rodzina, może mieć pokłady empatii, które może przelać na sportowy wyczyn realizowany w unikalnym sportowym duecie. Należy podkreślić, że inicjatywa Łukasza wyrosła z więzi terapeuta - pacjent i zainspirowała wielu ludzi do naśladowania jego działań, na co wskazuje stale rosnące zainteresowanie sportowców i ludzi wspierających działania fundacji. To pierwsza tego typu inicjatywa nieznana jak dotąd w szerszym otoczeniu. Fundacja jest pionierem, który wskazał nowy profil działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, pomaga nie tylko twierdząc, ale udowadnia, że „szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się je dzieli”.