Fundacja Daj Herbatę

Fundacja Daj Herbatę
44 Stałych Pomagaczy
Wpłata anonimowa
100 zł miesięcznie
Wspieraj co miesiąc
Wesprzyj jednorazowo Załóż skarbonkę

typ Organizacja charytatywna

lokalizacja Warszawa, mazowieckie

Fundacja DAJ HERBATĘ działa na rzecz ludzi bezdomnych w duchu redukcji szkód. Skupiamy się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy w stanie dotrzeć głębiej. Dla nas liczy się człowiek, a nie objaw. Jesteśmy w KAŻDY poniedziałek od 19:00 do 20:30 przy  Dworcu Centralnym (parking od Emilii Plater / róg z Alejami Jerozolimskimi).

Najpierw zrodziła się akcja "Daj herbatę" zainicjowana przez obecną Prezes Katarzynę Nicewicz, która pracując w podziemiach dworca, widziała dziennie setki zziębniętych bezdomnych, nie poszukujących pieniędzy, lecz herbaty lub czegoś ciepłego. Widziała ich łzy, kiedy z nimi rozmawiała i radość w oczach, kiedy przynosiła im zwykłą herbatę. Wieczorem zamieściła na Facebooku parozdaniowy post o tym, że organizuje pomoc dla osób, które nie mają nic – dla bezdomnych. Nic wielkiego. Chce im rozdawać herbatę i kawę, poszukuje wolontariuszy.

Na pierwszą akcję termosy z ciepłymi napojami przyniosło parę osób, otrzymywane dary pozwalały organizować podobne działania jedynie dwa razy w miesiącu. W 2014 r. poza kawą i herbatą Katarzyna i jej znajomi rozdawali już kanapki. Potem zbierane po znajomych ubrania i obuwie. Z czasem pojawiły się proste gorące posiłki. Jedzenie przygotowywali w swoich kuchniach, rzeczy trzymali w przydomowych schowkach. Komuś pomogli wykupić leki albo zaprowadzili do lekarza. Działalność rozszerzała się wraz z poznawaniem historii kolejnych osób w kryzysie bezdomności, aż konieczne stało się założenie fundacji i zbieranie pieniędzy na dalsze pomaganie. Katarzyna – była już wtedy studentką resocjalizacji w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie – założyła fundację w 2015 r. Nazwała ją tak jak akcję na Facebooku z mroźnej zimy 2012 r.: „Daj Herbatę”.

Dzisiaj nasza Fundacja to cotygodniowe akcje wydawania posiłków na Dworcu Centralnym w Warszawie,  Centralny Punkt Integracji prowadzony dla osób w kryzysie bezdomności, w którym pomagamy 5 razy w tygodniu oraz szereg inicjatyw mających za zadanie wspieranie osób w kryzysie i edukowanie.

44 Stałych Pomagaczy
Wpłata anonimowa
100 zł miesięcznie